SCHEMA & KURSUTBUD HÖSTEN 2019

Genreinriktning = Grundläggande teknik
Fortsättning  = God dansteknik
Avancerad = Mycket god dansteknik

Vill ni ha hjälp och guidning med stil och nivå kontaktar ni kansliet.
Respektive danslärare hjälper också till att guida er för att hitta rätt nivå, när ni provar på .

TERMINSPLANERING

Info om respektive grupps terminsplanering finner ni i Sportadmins medlemsapp vid terminsstart.
Appen kan ni ladda ned där appar finns. Ni loggar in med den/de mailadresser som är registrerade hos oss.
Vi uppdaterar i appen under terminens gång vid inställda lektioner eller extratider vid föreställning m.m.
Vid funderingar tveka inte att kontakta kansliet!

v.35 Kurstart
v.44 Höstlov*
v.47 Dans i Novembermörkret föreställningar

v.48 Öppna klasser & Kompisvecka på Konsthallen
v.50 Dansuppvisning för 5-6 åringar
v.51 JULLOV/(Ev. "ta igen" lektioner)

*Ingen dans

SCHEMA

KNATTEDANS
1,5 - 4 år

v.37 - v.46 ( Lov v.44)
Knattedans Gul ca 1,5 - 4 år Måndag kl. 15.30-16.15  Valeria Möller
Knattedans Röd ca 1,5 - 3 år Onsdag kl. 15.00-15.45 Emmy Gustafsson Wass    
Knattedans Blå ca 4 år Onsdag kl. 16.00-16.45 Emmy Gustafsson Wass 

BARNDANS
5 - 7 år

Barndans Blå 5 år Måndag kl. 16.00-16.40 Katja Palmgren
Barndans Rosa 6 år Måndag kl. 16.40-17.20 Katja Palmgren
Barndans Gul 5 år Tisdag kl. 16.50-17.30 Kajza Rauhala
Barndans Vit 7 år Tisdag kl. 17.40-18.20 Emelie Hedlund
Barndans Grön 5 år Tisdag kl. 17.30-18.10 Kajza Rauhala
Barndans Lila 7 år Onsdag kl. 16.20-17.00 Emelie Hedlund
Barndans Orange 5 - 6 år Torsdag kl. 16.20-17.00 Nora Palmgren
Barndans Röd 6 år Lördag kl. 10.30-11.10 Katja Palmgren

BARNBALETT
5 - 7 år

Barnbalett Gul 5-6 år Tisdag kl. 16.00-16.40 Emmy Gustafsson Wass
Barnbalett Grön 6-7 år Torsdag kl. 16.30-17.10 Valeria Möller

BARNBREAKING
7 - 8 år

Barnbreaking 7-8 år Onsdag kl. 16.30-17.10 Mikael Ståhl
 

BARNSTREET
6 - 8 år

Barnstreet 6 - 8 år Tisdag kl. 16.00-16.40 Emmy Gustafsson Wass
 

MIXDANS
 8 - 11 år

Mixdans Orange 10-12 år Måndag kl. 17.20-18.20 Katja Palmgren
Mixdans Blå 8-9 år Onsdag kl. 17.00 -17.50 Emelie Hedlund
Mixdans Gul 9-10 år Torsdag kl. 17.00-18.00 Nora Palmgren
Mixdans Röd 9-10 år Söndag kl. 16.30 -17.30 Nora Palmgren
Mixdans Grön 8-9 år Söndag kl. 18.10-19.00  Emelie Hedlund

BALETT
 8 - 13 år

Balett Blå 8-10 år Torsdag kl. 17.15-18.05 Valeria Möller
Balett Lila 10 - 13 år Torsdag kl. 18.15-19.15  Valeria Möller

BREAKING
 8 - 14 år

Breaking  Gul 8 -10 år Onsdag kl. 17.10-17.50 Mikael Ståhl
Breaking  Grön 10 -12 år Onsdag kl. 18.00-19.00 Mikael Ståhl
Breaking Blå 11-14 år Onsdag kl. 19.00-20.00 Mikael Ståhl

STREET
 8 - 14 år

Street Gul 8 -10 år Måndag kl. 18.10 - 19.00 Emelie Hedlund
Street Grön 10 -11 år Torsdag kl. 18.10 - 19.10 Nora Palmgren
Street Lila 13 -14 år Söndag kl. 15.00 - 16.00 Emmy Arvidsson
Street Blå 11 -13 år Söndag kl. 15.30 - 16.30 Nora Palmgren

JAZZ/MODERN
NUTIDA
 12 - 14 år

Jazz/Modern Nutida Gul 12-14 år Söndag kl. 14.00-15.00  Emmy Arvidsson
Jazz/Modern Nutida Blå 12-14 år Söndag kl. 18.15-19.15  Nora Palmgren

GENREINRIKTNING
ungdom/vuxen

Jazz Genre Ung Onsdag kl. 18.00-19.15 Emelie Hedlund
Heels/Feminine Vibe Genre 16 år+ Tisdag kl. 18.30 -19.45 Emelie Hedlund
Modern Nutida Genre Ung Söndag kl. 19.15-20.30 Nora Palmgren
Streetdance Genre Ung Söndag kl. 16.30-17.45 Emmy Arvidsson

FORSÄTTNINGSNIVÅ
ungdom/vuxen

Modern Nutida Forts Ung/Vux Tisdag kl. 17.00-18.30 Valeria Möller
Jazz Forts Ung/Vux Tisdag kl. 19.45-21.15 Emelie Hedlund
Heels/Feminine Vibe Forts 16 år+ Onsdag kl. 19.30 -21.00 Emelie Hedlund
Streetdance Forts Ung/Vux Söndag kl. 17.45-19.15 Emmy Arvidsson
Streetdance Forts/Avanc Ung/Vux Söndag kl. 19.30-21.15 Emelie Hedlund

AVANCERADNIVÅ
ungdom/vuxen

Streetdance Avanc Ung/Vux Måndag kl. 19.30-21.15 Emelie Hedlund
Jazz Avanc Ung/Vux Onsdag kl. 17.00-18.45 Katja Palmgren
Modern Nutida Avanc Ung/Vux Torsdag kl. 19.30-21.15 Kajza Rauhala
Streetdance Forts/Avanc Ung/Vux Söndag kl. 19.30-21.15 Emelie Hedlund

VUXEN

Streetdance Vux Måndag kl. 18.30-19.45 Emmy Gustafsson Wass
Jazz/Modern Nutida Vux Torsdag kl. 19.30-20.45 Linn Lundmark

DANS FÖR PARKINSON

 v.37 - v.43 (7 tillfällen)
Onsdag 12.15 - 13.30  Valeria Möller

FÖRDJUPNINGSGRUPPER

DANSSPETS 1
10 - 13 år

Måndag Balett kl. 16.30-17.45  Valeria Möller
Tisdag Jazz kl. 16.15-17.30 Katja Palmgren
Torsdag Modern Nutida kl. 16.30-17.45 Kajza Rauhala

DANSSPETS 2
13 - 16 år

Måndag Balett  kl. 18.00-19.30 Valeria Möller
Onsdag Jazz kl. 19.00.-20.30 Katja Palmgren
Torsdag Modern Nutida kl. 17.45-19.15 Kajza Rauhala

DANSVÄXTHUSET
15+

Tisdag Modern Nutida kl. 18.45-20.30 Kajza Rauhala
Lördag Fysträning kl.11.00-11.30 //  Balett kl. 11.30-13.00 Katja Palmgren

+Fritt Val
Måndag Street Avanc kl.19.30-21.15 Emelie Hedlund
Onsdag Jazz Avanc kl. 17.00-18.45 Katja Palmgren
Torsdag Modern Nutida avanc kl. 19.30-21.15 Kajza Rauhala

Vi reserverar oss för ändringar i schemat. Se sportadmins medlemsapp för korrekt information gällade er/era grupper.