SCHEMA & KURSUTBUD

Genreinriktning = Grundläggande teknik
Fortsättning = God dansteknik
Avancerad = Mycket god dansteknik

Vill ni ha hjälp och guidning med stil och nivå kontaktar ni kansliet.
Respektive danslärare hjälper också till att guida er för att hitta rätt nivå, när ni provar på .

TERMINSPLANERING HÖSTEN 2018

v.35 Kursstart!
v.36 DANSKLASSER
v.37 DANSKLASSER *Inställd dans: Barndans Gul, Barndans Orange, Barndans Blå, Barndans Lila, Barndans Vit, Barndans Grön, Street Fortsättning, Modern Nutida avanc, Jazz genre, Jazz forts, Modern nutida genre, DSP1 Modern Nutida, DSP2 Modern Nutida.
v.38 DANSKLASSER *Inställd dans: Barnstreet, Street avanc.
v.39 DANSKLASSER
v.40 DANSKLASSER
v.41 DANSKLASSER
v.42 DANSKLASSER OBS! Barndans Gul & Barndans Orange kl.17.30 - 18.20
v.43 DANSKLASSER
v.44 HÖSTLOV**
v.45 DANSKLASSER
v.46 DANSKLASSER OBS! DSP1 + DSP2 Modern Nutida mån kl.19.30 - 21.00. Modern Nutida avanc kl.16.45 - 18.30. 
v.47 DANSKLASSER 
v.48 DANS I NOVEMBERMÖRKRET + DANSKLASSER 
v.49 KOMPISVECKA PÅ DANSKLASSERNA
v.50 DANSKLASSER
v.51 JULLOV / TA IGEN VECKA!

**Ingen dansklass

Schema Hösten 2018

Knattedans
ca 2- 5 år

PERIOD 1 v.36 - v.42 (7 tillfällen)
Knattedans Syskon ca 1,5 - 4 år kl. 15.00-15.45 Måndag. Danslärare Valeria Möller 
Knattedans Blå ca 3 - 4 år kl. 15.00-15.45 Onsdag. Danslärare Valeria Möller  
Knattedans Röd ca 1,5 - 3 år kl. 16.00-16.45 Onsdag. Danslärare Valeria Möller     

PERIOD 2 v.45 - v.51 (7 tillfällen)
Knattedans Syskon ca 1,5 - 4 år kl. 15.00-15.45 Måndag. Danslärare Valeria Möller 
Knattedans Röd ca 1,5 - 3 år kl. 15.00-15.45 Onsdag. Danslärare Valeria Möller     
Knattedans Blå ca 3 - 4 år kl. 16.00-16.45 Onsdag. Danslärare Valeria Möller  

Barndans
5-6 år

Barndans Rosa 5-6 år kl. 16.00-16.40 Måndag Katja Palmgren
Barndans Röd 5-6 år kl. 10.00-10.40 Lördag Katja Palmgren
 

Barndans
6-7 år

Barndans Svart 6-7 år kl. 16.15-16.55 Tisdag Veronica Faxén Forsström
Barndans Lila 6-7 år kl. 16.40-17.20 Onsdag Emelie Hedlund
Barndans Vit 6-7 år kl. 17.30-18.10 Onsdag Emelie Hedlund

Barndans
7 - 8 år

Barndans Blå 7-8 år kl. 16.00-16.40 Onsdag Emelie Hedlund
Barndans Grön 7-8 år kl. 15.40-16.30 Söndag Emelie Hedlund

Barndans
8 - 9 år

Barndans Gul 8-9 år kl. 17.30-18.20 Tisdag Kajza Rauhala
Barndans Orange 8-9 år kl. 18.20-19.10 Tisdag Kajza Rauhala

Barnbalett
5 - 10 år

Barnbalett Grön 5-6 år kl. 16.00-16.40 Torsdag Valeria Möller
Barnbalett Röd 7-8 år kl. 16.40-17.20 Torsdag Valeria Möller
Barnbalett Blå 8-9 år kl. 17.20-18.10 Torsdag  Valeria Möller

Barnbreaking
7 - 9 år

Barnbreaking 7-9 år kl. 17.15-17.55 Tisdag Mikael Ståhl

 

Barnstreet
7 - 9 år

Barnstreet 7-9 år kl. 18.50-19.30 Måndag Emelie Hedlund

 

Mixdans
9 - 13 år


Mixdans Orange 9-11 år kl. 16.40-17.40 Måndag Katja Palmgren
Mixdans Turkos 9-11 år kl. 17.40-18.40 Måndag Katja Palmgren
Mixdans Blå 10-13 år kl. 16.15-17.15 Måndag Valeria Möller
Mixdans Gul 10-13 år kl. 17.15-18.15 Måndag  Valeria Möller
 

Intresseinriktning
ca 10 - 13 år

Balett Intresse kl. 18.15-19.15 Torsdag Valeria Möller
Streetdance intresse Grön 9-11 år kl 13.00-14.00. Söndag Tove Steinwall
Streetdance intresse Blå 11-13 år kl. 15.30-16.30 Söndag Tove Steinwall
Breaking intresse Grön 9-11 år kl. 18.00-19.00 Tisdag Mikael Ståhl
Breaking intresse Blå 10-13 år kl. 19.00-20.00 Tisdag Mikael Ståhl

Genreinriktning
ungdom/vuxen

Modern Nutida Genre Ung/Vux kl. 18.30-19.45 Onsdag  Emelie Hedlund
Streetdance Genre Ung kl. 14.15-15.30 Söndag Tove Steinwall
Streetdance Genre Vux kl. 16.45-18.00 Söndag Tove Steinwall
Jazz Genre Ung/Vux kl. 18.30-19.45 Tisdag Emelie Hedlund
Heels/Feminine Vibe 16 år+ kl. 19.45-21.00 Tisdag Emelie Hedlund OBS:KURSSTART 25/9

Fortsättningsnivå
ungdom/vuxen

Modern Nutida Forts. Ung/Vux kl. 17.00-18.30 Tisdag. Veronica Faxén Forsström
Streetdance Forts. Ung/Vux kl. 17.00-18.30 Söndag Emelie Hedlund
Jazz Forts. Ung/Vux kl. 19.45-21.15 Onsdag Emelie Hedlund

Avancerad nivå
ungdom/vuxen

Streetdance Avc. Ung/Vux kl. 19.30-21.15 Måndag Emelie Hedlund
Jazz Avc. Ung/Vux kl. 19.30-21.15 Onsdag Katja Palmgren
Modern Nutida Avc. Ung/Vux kl. 19.30-21.15 Torsdag Kajza Rauhala

Fördjupningsgrupper

DANSSPETS 1
10 - 13 år

Måndag Balett kl. 18.15-19.30  Valeria Möller
Tisdag Jazz kl. 16.15-17.30 Katja Palmgren
Torsdag Modern Nutida kl. 16.30-17.45 Kajza Rauhala

DANSSPETS 2
13 - 16 år

Onsdag Jazz kl. 18.00-19.30 Katja Palmgren
Torsdag Modern Nutida kl. 17.45-19.15 Kajza Rauhala
Lördag Balett  kl. 10.45-12.15 Katja Plamgren

DANSVÄXTHUSET
15+

Tisdag Modern Nutida kl. 19.30-21.15 Kajza Rauhala
Lördag Balett kl. 12.15-14.00 Katja Palmgren

+Fritt Val
Street Avanc: Måndag kl.19.30-21.15 Emelie Hedlund
Jazz Avanc: Onsdag kl. 19.30-21.15 Katja Palmgren
Modern Nutida avanc: Torsdag kl. 19.30-21.15 Kajza Rauhala

*** Vi reserverar oss för ändringar i schemat.